Jak działa fotowoltaika?
Systemy fotowoltaiczne (PV) czyli systemy przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną są stosunkowo proste. Produkcja elektrycznej możliwa jest dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu, zachodzącemu w elementach półprzewodnikowych. Z elementów tych zbudowane są panele fotowoltaiczne, gdzie w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego wytwarzana jest siła elektromotoryczna. Najbardziej popularne są ogniwa wykonane z elementów krzemowych, których budowa (monokrystaliczna lub polikrystaliczna) charakteryzuje się największą żywotnością oraz stosunkowo dużą sprawnością sięgającą 22%. Dostępne na rynku są również panele drugiej generacji zbudowane na bazie krzemu amorficznego czy tellurku kadmu, mieszaniny miedzi, galu i selenu.
Oprócz paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej niezbędny jest inwerter solarny (falownik), którego zadaniem jest zamiana prądu stałego ( z paneli fotowoltaicznych) na energię prądu przemiennego o parametrach zgodnych z siecią publiczną.
Instalacje fotowoltaiczne można podzielić na dwa rodzaje:
Instalacje on-grid – podłączone do publicznej sieci energetycznej
Ten rodzaj instalacji fotowoltaicznej jest powszechnie stosowany zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla potrzeb firm i przedsiębiorstw czy tzw. farm fotowoltaicznych. Instalacja taka zbudowana jest z paneli fotowoltaicznych, konstrukcji mocujących, instalacji stałoprądowej DC (wraz z zabezpieczeniami nadprądowymi i przeciwprzepięciowymi), falownika (inwertera), instalacji przemiennoprądowej AC (z zabezpieczeniami nadprądowymi i przeciwprzepięciowymi) oraz licznika dwukierunkowego energii elektrycznej (liczący również energię wyprodukowana przez system). W systemie tym nadmiar wytwarzanej energii elektrycznej odprowadzany jest do sieci energetycznej, którą można wykorzystać w innym terminie.
Instalacje off-grid – autonomiczne systemy zasilania.
W odróżnieniu od instalacji on-grid, autonomiczne systemy zasilania off-grid nie mają możliwości przekazania nadmiaru wytwarzanej energii elektrycznej do sieci energetycznej. Magazynowanie energii realizowane jest za pomocą baterii akumulatorów, które stanowią element całej instalacji. Ten typ instalacji stosuje się w przypadkach gdy nie jest możliwe przyłączenie obiektu do zewnętrznej sieci energetycznej (np. domki letniskowe, schroniska górskie).
Rozwiązania hybrydowe
Coraz powszechniej stosowane są również rozwiązania hybrydowe, czyli połączenia cech instalacji on-grid z cechami instalacji off-grid. Systemy te wykorzystywane są w miejscach o ograniczonym lub cyklicznym nasłonecznieniu (zasilanie przystanków autobusowych, wiat itp.).